Parents\Gardians,

We apologize for any headaches caused by the issues that prevented us from livestreaming the event. Due to a software error we were not able to stream live, however we were able to salvage most of the video that you can watch below.




Provided below is a list of awards given by teachers to students during the event.  


NMS Volunteer of the Year – Sarah Langley

Teacher of excellence – Tracy Walker 


Outstanding Awards

Robin Boerwinkle - Brady Pearson

Madison Brown - Natalie Collins

Pam Carr - Natalie Collins

Grace Evans - Ella Black

Samantha Ford - Gracie England

Lee Gilkey - Dylan Hoover

Charlsie Langley - Emily Hodges

Terri Lucy - Aiden Harper

Judy Peachey – Brady Pearson

Sarah Pyle - Jackson lee

Dana Pyron - Marley Smith

Kristi Rainwater - Abby Knight

James Roberts - Adrianna Phillips

Sarah Spradlin - Drake Rester

Kim Stanton - Adrianna Phillips

Tina Stringer - Lily Fogle &Britain Sanchez

Holly Walker - LaTrinity Grant

Kriqui Wisinger - LaTrinity Grant

Hallie Woods - Luke Morgan & Jeb Gate Wood

Jacob Yates - Layla Sharp

 Jeff Zachry - Kaden Thompson


Most Improved

Robin Boerwinkle - Nick Kinder

Madison Brown - Oakley Hubbard

Pam Carr - Oakley Hubbard

Grace Evans - Braylon Parker

Samantha Ford - Naveah Burke

Lee Gilkey - Alyssa Hubbard

Charlsie Langley - Karmariah Ford

Terri Lucy - Tristan Toney

Judy Peachey - Brady Penister

Sarah Pyle - Hadley Porter

Dana Pyron - Tymathea Jenable

Kristi Rainwater - Sam Baugh & Jackson Goocher

James Roberts - Leighton DeTraz

Sarah Spradlin - Trevor Jackson

Kim Stanton - Saylar Cropper

Tina Stringer - Makenzi Burk & Jeremy Critton

Holly Walker - Brynlee Hyatt

Kriqui Wisinger - Irish Wingard

Hallie Woods - Jackson Goocher

Jacob Yates - Marie Reynolds

 Jeff Zachry - Saylar Cropper


Mrs. Morgan’s AR Awards 

1) Alexia Eason & Ella Black (393.2 Points)

2) Jackson Lee (182 points)

3) Lillian Fife (140.2 Points)

4) Zy’Laiah Bell (131 Points)

5) Melanie Rodriquez (125.1 Points)

6) Emily Langley (117.3 Points)

7) Emily Camacho (114.9 Points)


2021 Outstanding Jr Band Players of the Year F392-pp 517 6

Chase Jones - 8th gd - Woodwind 

Kagen Eury - 8th gd - Brass 

Linly Mills -7th gd - Woodwind 

Parker Evans - 7th gd - Percussion 

2021 Most Improved Jr Band Players 


F390 - pp 517 

Alyssa Wilson - 7th gr - Brass 

Sarah McMenis - 8th gd - Brass 

Oakley Hubbard - 7th gd - Woodwind 

Noah Baker - 7th gd - Percussion 


2021 Most Outstanding Beginner Band Players F392 - pp 517 

Jackson Lee - 6th gd - Woodwind 

Ryan Maroney - 6th gd - Woodwind 

Nevaeh Burks - 7th gd - Brass 

Irish Winguard - 6th gd - Brass 

Jenica Saulsbury - 6 th gd - Percussion 


2021 Most Improved Beginning Band Players F39 - pp 517 

Adriel McMenis - 6th gd - Brass 

Karson Benson - 6th gd - Woodwind 

Jillyann Selmon - 6 th gd - Percussion 


Director’s Award for Smackover

Parker Evans


Honorable Mention

Jeb Gate Wood

Music Award - 8th - Percussion


Principal Award

Layla Sharp & Aiden Harper